Situaci v kanadském Quebeku jsme u nás pozorně sledovali v době dělení federace. Mnoho lidí chápalo požadavky slovenské reprezentace právě s ohledem na obdobný vývoj v zahraničí. Proč bychom se neměli odtrhnout, činí-li to ve světě kdekdo - dokonce i v tak vyspělé zemi, jako je Kanada? Postupem času zájem o Quebec opadl. Kanada se nerozdělila, všechno zůstalo při starém. Dnes se však ukazuje, že tamější poměry nejsou zdaleka tak klidné, jak by se středoevropskému pozorovateli mohlo zdát.

Teď, anebo nikdy

Jacques Parizeau, od loňského září premiér provincie Quebec, otevřeně propaguje myšlenku samostatnosti. Nebojí se ani historického srovnání: "Naše touha po nezávislosti je stejně legitimní jako touha Američanů před 200 lety."Teď, anebo nikdy - říká Parizeau. Po mnoha marných pokusech z minulých let chce prosadit právo na sebeurčení pro frankofonní oblasti Kanady. Opět by mělo rozhodovat referendum, po patnácti letech již druhé ve stejné věci. Odkud bere premiér svůj optimismus? Stále roste počet těch Quebečanů, kteří vidí v nezávislosti spásný lék proti mnoha chorobám: dvanáctiprocentní nezaměstnanosti, jež o 2,5 % překračuje kanadský průměr, proti chudobě i vysokým daním. Vzít konečně osud do vlastních rukou - toto heslo nachází v Quebeku stále více stoupenců.

Zákon podle občanů

Koncem loňského roku oznámil Parizeau nový plán osamostatnění provincie: v prosinci předložil „předběžný návrh zákona“, o němž se nyní veřejně…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte