Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Spor o Zieleniecův balík

Jak už se u nás stalo tradicí, jen těžko se prosazují nápady, jejichž autorem není Václav Klaus. Snad i proto se objevila v usnesení výkonné rady ODS z aprílového víkendu jedna pozoruhodná věta: "Výkonná rada se shodla na tom, že pokud se objevil námět dvojího občanství jako řešení otázek minulosti, považuje jej za nepřijatelný."

Jak už se u nás stalo tradicí, jen těžko se prosazují nápady, jejichž autorem není Václav Klaus. Snad i proto se objevila v usnesení výkonné rady ODS z aprílového víkendu jedna pozoruhodná věta: „Výkonná rada se shodla na tom, že pokud se objevil námět dvojího občanství jako řešení otázek minulosti, považuje jej za nepřijatelný.“ Co je tu vlastně pozoruhodné? Nic více a nic méně než fakt, že námět dvojího občanství se nikde neobjevil, ačkoliv české občanství, přesněji možnost jeho zvýhodněného nabytí pro naše bývalé občany, je skutečně přetřásané téma. Proč se ale vládní strana obává námětu stejně neaktuálního jako třeba restituce k roku 1918? Důvod je nasnadě: jde o zásadní věc - o strategii našeho vztahu k Německu.

Mezi silou a ústupky

Ve vztahu k Německu se naskýtají v zásadě dvě cesty - z pozice síly, a z pozice obchodu „něco za něco“. První z nich nenabízí velké šance. Už z pohledu na mapu je jasné, že sami se na ní prosadíme jen těžko. Hledat spojence proti Německu na Západě nemůžeme: někdejší váleční vítězové jsou dnes s poraženým soupeřem svázáni aliancí a také při brzkém výročí konce války budou Velká Británie i Francie - podle týdeníku Der Spiegel v Kohlově režii - oslavovat mír, ne vítězství. A opírat se o spojence na Východě - zatím - nechceme. Přesto u nás postoj k Německu z pozice síly, z pozice „sebevědomého vítěze druhé světové války“ (Lidové noviny z 25. března), ač trochu tragikomický, převažuje.Cestou obchodu „něco za něco“ se…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte