Hromádkové strana spravedlivých

Když před dvěma lety většina bývalých disidentů po prohraných volbách odcházela do politického ústraní, vstupovala do politiky jedna z prvních signatářek Charty 77 Alena Hromádková. Zatímco osobnosti z Občanského hnutí vyklízely politickou scénu sice nedobrovolně, avšak s vědomím, že se jim podařilo pohřbít totalitu a vytvořit základy demokratického režimu, paní Hromádková byla přesvědčena, že rozhodující bitvu bude třeba teprve vybojovat.Alena Hromádková působila po listopadu 89 jako pedagožka. V roli jednoho z posledních tří mluvčí Charty 77 (v letech 1991–92) se snažila oživit smysl této občanské iniciativy, přetvořit ji v zastánce ohrožených práv prostých občanů a strážkyni morálky. Do povědomí veřejnosti se ovšem výrazněji zapsala v létě 1991 vášnivou kampaní na podporu Miloslava Marečka, který vyhlásil hladovku, aby tak dosáhl potrestání původců své dřívější perzekuce. Pro Hromádkovou byl Marečkův případ znamením selhání celého politického systému. Tento náhled ji pak dovedl až k založení „jediné skutečně pravicové strany“.

Proti Říši zla

Ve svých reflexích i konkrétních postojích se Hromádková opírá o dvě východiska: konzervativní myšlení v duchu Rogera Scrutona a protestantské vyznání a k němu se vážící tradici české politiky. Spojuje tak přesvědčení o zakotvení politického jednání v morálním, nadpozemském řádu - a vypjatý antiliberalismus - s vyzdvihováním středního podnikatelského stavu a obdivem k…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte