Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Zelený byznys

Zelený byznys

Kdysi mámila naše srdce označení De Luxe, Rallye, Super, Domácí, Staročeský. Nejnovějším šlágrem je předpona EKO. Televize vysílá reklamu na „ekologický slunečník proti ozónovým dírám“. Firma s názvem Ekotrans hodlá vydlabat kanál napříč Moravou. České energetické závody tvrdí, že jaderná elektrárna v Temelíně je ekologická stavba, neboť pomůže vyčistit vzduch v severních Čechách. Firma jménem Ekol.S zve novináře na prohlídku „ekologického domu“ se dvěma garážemi a vyhřívaným bazénem. Výrobce umělých květin vykřikuje: „Ekokvětiny na celý život!“ Zelený byznys je na startu.

Na ekologii zakládá svůj image i nadnárodní chemický koncern ICI. „Zelení jsou hodní, ale někdy dělají voloviny,“ říká jeho někdejší zástupce pro české země ing.Jaroslav Mentberger. Vzpomíná pobaveně na příhodu z Národního parku Podyjí, kde prý ochránci přírody chtěli žalovat hajného za to, že ke zpevnění cest použil „cizorodý materiál“, štěrk dovezený z velké vzdálenosti. Považuje příhodu za ukázku neschopnosti „zelených“ překonat úzce zaměřený pohled na svět.Inženýr Mentberger v 70.letech proslul jako člen dopravní komise ministerstva zemědělství tím, že prosadil užívání speciálních trysek, které bránily pilotům práškovacích letadel vylít všechno hnojivo najednou a odletět do hospody. Na tehdejší podmínky to byla „ekologická revoluce“, neboť družstevní letci byli placeni za vystříkané hektolitry a nikoliv za ošetřené hektary. „Nenáviděli mne,“ vzpomíná pan Mentberger.…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte