Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Titánský úkol Václava Havla

Titánský úkol Václava Havla

365 dnů českého prezidenta

Před rokem byl Václav Havel zvolen prvním českým prezidentem. Po půlroční přestávce, v níž se odehrálo rozdělení Československa, se tak vrátil k prezidentování, byť v jiném státě a za jiných podmínek. Uplynulý rok zatím neumožňuje hlouběji hodnotit význam českého prezidentského úřadu ani Havlovo působení v něm. Důvod je zhruba dvojí. Rok 1993 se odvíjel ve znamení stability a klidu a naštěstí se nevyskytly - doma nebo v zahraničí - krizové situace, které by prověřily náš politický systém a znamenaly zatěžkávací zkoušku jak pro instituce, tak pro osobnosti. Kromě toho dosud není naplněn Senát, a lze předpokládat, že až se tak stane, pozmění se do určité míry i reálné postavení prezidenta. Přesto se můžeme pokusit určit, jak se naplňují představy a očekávání společnosti i samotného Václava Havla o roli a postavení českého prezidenta.

Revoluční prezidenti

Už během přípravy ústavy samostatného českého státu se objevil spor o to, jaké místo má zaujímat prezident v ústavním systému země. Šlo o to, zda se má stát pouhým „kladečem květin“, tj. osobností stojící v podstatě nad politickým systémem, která plní funkci převážně reprezentačního a integrujícího symbolu, nebo zda má být vybaven rozsáhlejšími kompetencemi, které by z něj učinily přímou součást mocenské struktury. V takovém případě by se například dělil s vládou o výkonnou moc, byl by protiváhou parlamentu, arbitrem při sporech mezi…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte