Clintonova televizní show na Haiti

USA uzavírají kompromis s „vrahy“ a „tyrany“

Hladkému přistání amerických jednotek, které v živém přenosu sledovaly desítky televizních kamer, předcházela jedna zajímavá epizoda. Jeden ze členů americké vyjednavačské mise, bývalý šéf sboru náčelníků štábů a pravděpodobný prezidentský kandidát generál Colin Powell, se setkal s haitským diktátorem generálem Cedrasem. Promluvil s ním jako vojákem s vojákem. „Raději zemřu s americkou kulkou v prsou, než abych se vzdal,“ prohlásil generál Cedras. „Apeloval jsem na jeho smysl pro čest, vysvětlil jsem mu, co je špatné a co správné v tomto historickém okamžiku. Řekl jsem mu, co je to podle mne vojenská čest a odvaha a že právě tyto dvě věci prokáže, když odstoupí. Generál Cedras to pochopil,“ řekl na tiskové konferenci Colin Powell, který mimochodem pochází z karibské Jamajky. Je pozoruhodné, jak snadné a banální vlastně mohou být situace, které přinesou historický zvrat. Je ale celá zapeklitá záležitost s Haiti vůbec historicky významná? Pokud ano, pak pouze pro historii Haiti.

Obnova demokracie nedaleko od amerických břehů

V čem je Clintonův hlučný postup proti karibskému ostrovu, který je již více než rok jednou z dominant americké zahraniční politiky a v současnosti úplným centrem světového politického vesmíru (na které se soustředí více pozornosti médií než kdysi na bitvu o Stalingrad), poněkud absurdní? Haitská námořní flotila je charakterizována…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte