Je libo heroin?

Dealeři tvrdých drog objevili kouzlo českého zákazníka

Pražská drogová scéna se formuje opravdu bouřlivě. Heroinu je už tolik, že se může prodávat přímo na ulici. Prvním velkým centrem se stalo náměstí Republiky. Dostatečná nabídka, výhodné ceny a liberální zákony přivádějí dnes do Prahy tisíce zájemců, především z Německa a Itálie. Hovoří se o tzv. drogové turistice. I když cizinci zatím nakupují drogy hlavně ve známých restauracích a barech, někteří z nich už se připojili k českým mládencům a dívkám, pravidelně čekajícím na své dealery kousek od Obecního domu nedaleko pražského centra.

Bez zločinů vyloučeno

Gram heroinu, z něhož jde připravit osm až deset dávek, se Praze prodává za tisíc korun (v Německu stojí přibližně dvakrát tolik). Kvalita drogy je přitom „špičková“ - něco kolem šedesáti procent. Ve všech okolních velkoměstech za západní hranicí nepřesahuje koncentrace prodávané dávky třicet procent. Rychlý růst zájmu o pražský heroin je proto logický. Odborníci ovšem upozorňují na to, že „zavádějící“ nízké ceny nestanovili dealeři z lásky k chudému českému zákazníkovi. Těžký fyzický návyk vzniká velmi rychle a zaručuje obchodníkům do budoucna velmi stálé odběratele. Nejpozději za šest měsíců až za rok tak ceny mohou jít nahoru. Pesimisté mezi experty proto soudí, že při současném trendu se Praha brzy dočká nejen narkomanů válejících se po ulicích a parcích, ale i zločinnosti, kterou s sebou tvrdé drogy neoblomně…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte