Ředitel Chemapolu byl agentem rozvědky

Podle tajných materiálů se Václav Junek ke spolupráci s StB rozhodl dobrovolně

Generální ředitel společnosti Chemapol a hlavní architekt české cesty privatizace petrochemického průmyslu Ing. Václav Junek (43) byl od února 1980 až do roku 1991 tzv. ideospolupracovníkem vědeckotechnické rozvědky. Jeho hlavním úkolem bylo získávat informace o zahraničních chemických společnostech a zajišťovat „krytí kádrových pracovníků rozvědky“. Podobně jako jeho tchán, který byl profesionálním rozvědčíkem a dlouholetým rezidentem StB v Římě, i Václav Junek pracoval pro StB dobrovolně. Vyplývá to z dokumentů, které před čtrnácti dny v rámci diskusí o bezpečnostních rizikách privatizace petrochemického průmyslu předal členům vlády ministr vnitra Jan Ruml. Minulý čtvrtek pak porada ekonomických ministrů odložila rozhodnutí o budoucnosti rafinérií. Podle pozorovatelů to de facto znamená, že společnost Chemapol ztratila své dosavadní klíčové postavení v privatizačních projektech vlády.

Náš muž v Paříži

S obsahem Junkova agenturního spisu, který je dnes s označením Tajné uložen u šéfa Úřadu české vlády Igora Němce, se dosud seznámili jen někteří ministři. Přesto je jeho obsah již několik dnů znám i vybraným funkcionářům koaličních stran. Podle těchto informací začala Junkova kariéra v Chemapolu hned po studiích na Vysoké škole ekonomické v roce 1975. O tři roky později se Junek stal vedoucím obchodního referátu Chemapolu…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte