Překvapivě velké ANO

Dvě třetiny Rakušanů hlasovaly pro členství v Evropské unii

Dvanáctého června, předminulou neděli, rozhodovali Rakušané v referendu o vstupu své země do Evropské unie (EU): 66,4 % hlasů „PRO“ ve srovnání s 33,6 % hlasů „PROTI“ vyznělo až překvapivě jednoznačně. Pozoruhodná byla i vysoká účast - vyslovilo se 81,2 % oprávněných voličů. Nyní lze tedy říci, že rakouské členství v Unii od 1. ledna 1995 je uzavřená záležitost.Přitom až ve druhé polovině osmdesátých let se neutrální Rakousko odvážilo naznačit Sovětskému svazu, že by chtělo vstoupit do tehdejšího Evropského společenství. V roce 1988 předložil kancléř Franz Vranitzky sovětskému premiéru Ryžkovovi konkrétní žádost. Odpověď: stoprocentní „nět“. Sovětské impérium se rozpadlo a teprve poté začalo Rakousko s Bruselem intenzívně jednat.

Sázka na osvětu

Jednoznačný výsledek překvapil jak stoupence, tak odpůrce EU. Politici i sociologové byli až do poslední chvíle ve svých prognózách opatrní. Měli k tomu pádné důvody. Ještě loni se většina Rakušanů stavěla vůči vstupu do Unie skepticky, nevědoucně a nerozhodně. Ani čtrnáct dnů před referendem nebylo zdaleka jasné, zda převažuje „ANO“, nebo „NE“. Proč se vlastně proevropský postoj vyhranil až v posledních týdnech? Na vysvětlení se podílí více faktorů.Vláda i Státní sekretariát pro evropské záležitosti, vedený Brigitte Edererovou, spustily mohutnou kampaň. Koaliční lidovci a sociální demokraté, ale i nevládní Liberální…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte