Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Bouře ve sklenici vody

Bouře ve sklenici vody

Českou republiku navštívil generál Pinochet

Augusto Pinochet rozvířil veřejné mínění snad nejvíce ze všech kontroverzních návštěvníků naší země od listopadu 1989. Přitom nepřijel ani jako šéf junty, ani jako chilský prezident, ale soukromě za obchodem - jako člen vojenské delegace demokratického státu, se kterým udržujeme velmi dobré vztahy a s nímž máme leccos společného. Avšak hlavně média se předstihovala v téměř jednohlasném odporu, a tak jsme se mohli třeba dočíst, že jména jako Stalin, Hitler a Pinochet se stala zosobněním hrůz a pohrdání lidským životem. Právě z tohoto házení do jednoho pytle se odvíjela diskuse, do níž zasáhli i někteří politici, zda vrchní velitel chilských pozemních sil měl, nebo neměl dostat české vízum. Proto je třeba vrátit se k počátku.

Diktátor, který se podřídil referendu

V roce 1970 byl chilským prezidentem zvolen marxista Salvador Allende. Jeho vláda znárodnila měděné doly, velké banky a značnou část průmyslu. Chystala pozemkovou reformu, ale už během její přípravy začali rolníci zabírat půdu ilegálně. Prudce zvýšila minimální mzdy a přitom se snažila zmrazit spotřebitelské ceny. Allendeho výsledkem tak byl nedostatek potravin na trhu, nárůst inflace z 20 % na 350 %, řada stávek, šířící se násilnosti mezi stoupenci a odpůrci vlády a chaos v zemi.V této situaci zasáhla armáda. Zmocnila se vlády krvavým převratem, ale v národním hospodářství se vydala cestou privatizace, vytváření…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte