Mezi sebemrskačstvím a pýchou

Rusko cítí potřebu ukázat svou sílu

Filozof Alexandr Janov, ostře vystupující proti Alexandru Solženicynovi pro jeho údajné „rusofilství“, prohlásil, že zlepšit ekonomickou situaci Ruska je mimořádně snadné. Stačí prý vykopat obří měděnou žílu, kterou dal kdysi uložit do sovětské země Josef Stalin. Podobně je tomu v Rusku se vším. Racionální uvažování se tlumí a leckdy nahrazuje mytologií, utopismem a dokonce cílenou lží. Jen stěží pak nabývá moci hlas realistického politika, odpovědného ekonoma, fundovaného právníka či moderního vojáka.

Lepší než ostatní

Rusko nyní poměrně rychle přechází od jedné krajnosti k opačnému extrému. Léta perestrojky poznamenalo až masochistické odhalování vlastních nedostatků a chyb, kdy se Rusové cítili povinováni ukázat celému světu svou špatnost v barvách co nejčernějších. I v tomto sebemrskačství se však skrýval prvek pýchy: nemůžeme-li být nejlepší v pozitivním smyslu, přejeme si být „nejdokonalejší“ alespoň ve své ubohosti.Kyvadlo však nemohlo zůstat v této krajní poloze věčně a dalo se do pohybu opačným směrem. Slogan, že „světlo přijde do Ruska ze Západu“, je nyní nahrazován vizí, podle níž Rusko „svou září osvětlí celou Zemi“. V časopisech prořídla jména emigrantů a relativně snadná možnost výjezdu na Západ poskytla řadě Rusů domnělý důkaz o jednoznačné převaze ruské kultury nad západní. Povšimněme si, že se nehovoří o její odlišnosti a jedinečnosti, ale právě o tom, že…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte