Program na záchranu venkova opět ve vládě

Po dvou letech se znovu jedná: rozhodnou peníze

Ministerstva životního prostředí a zemědělství před několika týdny znovu bez velkého rozruchu vzkřísila Program na obnovu vesnice, vypracovaný experty už v roce 1990. Projekt, který si klade za cíl „zastavit devastaci českého venkova“, projednala už před dvěma lety Pithartova vláda, ale nevyvodila z něj pro sebe žádné závazky. Díky nedostatku peněz proto celá věc vyšuměla do ztracena.Představitelé Luxova a Bendova úřadu se letos koncem června k programu opět přihlásili. Navrhují, aby kabinet zřídil speciální komisi, která by se záležitosti mohla plně věnovat. Tato komise by jednak dohlížela na plnění jednotlivých kroků, jednak by na ně sháněla prostředky od ministerstva financí. Vláda se k navrženému materiálu zatím nevyjádřila.

Šance a zklamání

V roce 1971 přijala komunistická vláda „Návrh dlouhodobého vývoje osídlení ČSSR“. Podle něj se vesnice dělily v podstatě do dvou skupin: na „perspektivní“ a k „likvidaci“. Do druhé kategorie spadlo v Českých zemích 5.000 vesnic. Ve všech byly uzavřeny školy, zrušeny hostince a obchody. I když režim nedostal dostatek času a úplná likvidace se nezdařila, zastihl listopad 1989 venkov v zoufalém stavu.Plán obnovy vypracovalo ministerstvo životního prostředí hned v roce 1990. Trvalo rok, než se dostal na jednání vlády, ale to skončilo rozpačitě. MŽP tedy začalo jednat samo.Na podzim 1991 rozeslalo text programu…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte