Národní park zacementován

Na Šumavě už lišky nedávají dobrou noc

„Region se musí rozhodnout - buďto potřebuje spojení s Bavorskem, nebo národní park Šumava,“ tvrdí Josef Nechleba, zástupce německé stavební společnosti Karl Bachl. Firma dováží cement převážně ze Slovenska, nedaleko našich západních hranic jej z vlaku přečerpává do nákladních aut a dopravuje do svých výroben v Německu. Není jediná, přes přechod ve Strážném pendlují denně desítky aut jiných firem a přepravních společností. Zabránit samotné překládce cementu nebo omezit dopravu v národním parku žádný zákon neumožňuje. Německé stavební firmy byly poprvé nuceny komunikovat se zastupitelstvy Vimperka a Volar, když chtěly postavit zásobní sila na cement. Radní obou měst posléze souhlasili. Stavbě sil ve Volarech však zatím stojí v cestě Správa národního parku Šumava.

Sila napotřetí

Velká špinavě růžová budova s nápisem Vimperk patří k nádraží. Tři kovově stříbrné válce na vysokých nohách, vyrůstající z dlážděného prostranství nalevo od kolejí, se lesknou proti modré obloze. Pod jedním z nich parkuje černý kamión se žlutým nápisem Berger. Jeho řidič právě přečerpává cement ze zásobního sila, aby ho mohl odvézt do Německa.Stavební firma Berger z Pasova nakupuje cement na Slovensku. Ve Vimperku jej z vlaku překládá do kamiónů, denně přes hranici převeze asi tři sta tun. Původně se z kontejnerů na vagónech přečerpával rovnou do aut. V roce 1991 se však firma rozhodla, že si vybuduje…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte