Druhý rok experimentu

Romskému sídlišti Chanov chybějí peníze

Romský problém v severních Čechách výrazně ovlivnil už výsledky červnových voleb: Sládkovi republikáni a komunisté dostali na Mostecku dohromady víc hlasů než ODS. Podle názoru zástupce starosty Mostu Františka Bíny (ODS) tu může při komunálních volbách na podzim 1994 zabránit drtivému vítězství extrémistů jen široká koalice všech demokratických stra - od sociálních demokratů až po ODS.

Farkaš - konfliktní zázrak

Mostečtí radní se od listopadu 1990 snaží řešit situaci na pověstném sídlišti Chanov, kde žije skoro dva tisíce Romů. Loni v květnu proto uzavřeli smlouvu o pronájmu sídliště se slovenským podnikatelem romského původu Jánem Farkašem. Myšlenku podpořila i tehdejší Pithartova vláda, která Chanov označila za „problém celostátního významu“ a na financování projektu uvolnila přes pět miliónů korun. Město Most navíc každý měsíc přispívalo devadesátitisícovou částkou na údržbu zhruba čtyř stovek chanovských bytů.Farkaš peníze využil na nejnutnější opravy zdemolovaných domů a sto třicet obyvatel Chanova zaměstnal ve své firmě VLK. Několik měsíců se zdálo, že nastal zázrak. Sídliště se změnilo k nepoznání a dokonce zmizela i mříž z permanentně vykrádaného obchodu . Na mostecké radnici se ale čím dál častěji mluvilo o Farkašových svérázných metodách udržování pořádku v Chanově, objevovaly se zprávy o jeho neseriózním jednání i neprůhledném podnikání. Starosta Mostu…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte