Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Vláda ohlásila deset miliard rozpočtového přebytku

Vláda ohlásila deset miliard rozpočtového přebytku

Poslanci rozhodnou, jestli peníze vyletí komínem

Minulý týden vláda konstatovala, že příjmy státního rozpočtu budou letos o dvě až čtyři procenta vyšší, než se předpokládalo. Zároveň navrhla, že nashromážděný rozpočtový přebytek - tedy zhruba deset miliard korun - v druhém pololetí „rozpustí“ do několika resortů (doprava, vnitro, zdravotnictví, školství, rozestavěné stavby, splácení vnitřního a zahraničního dluhu, boj s daňovými úniky, dotace na teplo apod.). Vláda ani její premiér nedávají nad dosaženým výsledkem pochopitelně najevo ani stud, ani rozpaky a celkem bez váhání jej prezentují jako úspěch či vítězství své politiky. Bohužel jde ale o vítězství dosti kontroverzní. Jak ho tedy interpretovat a jaká jsou jeho pro a proti?

Nová daňová soustava funguje spolehlivě

Vcelku optimistickým zjištěním je, že nová daňová soustava se jako systém dobře uchytila. Především se nesplnily obavy z nebezpečných propadů příjmů z daně z přidané hodnoty. Nad očekávání dobře si vedou i příjmy ze spotřební daně. Architekti nové daňové soustavy patrně počítali se značnými úmyslnými i neúmyslnými daňovými úniky, a výši daní proto poněkud nadsadili. Systém byl prostě šit na něco, co nemusí fungovat. K rozsáhlým daňovým únikům ale zjevně nedochází, a především tak si lze dosažený rozpočtový přebytek vysvětlit. Stejně důležitým pozitivem je, že naše finanční úřady byly na novou daňovou soustavu relativně…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte