Dětská práva? A kdo by to měl dělat?

Příběh malé Veroniky V. má šťastný konec; stovky jejích vrstevníků jsou na tom hůř.

Pokaždé, když začne Marta Vaškovičová (24) mluvit o své tříleté dceři Veronice, rozpláče se. "Kdyby mi Verunku vzali, tak bych už nebyla mezi lidma. Ona je jediná věc, jediný člověk, kterého mám ráda. Dala bych za ni život."V pondělí sedmého června našli Veroniku Vaškovičovou náhodní chodci u Národního divadla. Dítě bylo nedostatečně oblečené, špinavé, mělo hlad. Policie holčičku převezla do Dětského krizového centra na čtvrtém pražském obvodě. Tam zjistili, že je ve velmi špatném psychickém stavu. Na ruce měla popáleninu, kterou jí způsobil přítel její matky - uhasil si o ni cigaretu.

50 vražd ročně

Organizace spojených národů schválila v roce 1989 Úmluvu o právech dítěte, která by měla zlepšit postavení dětí v signatářských zemích. Úmluvu podepsalo i Československo a po rozpadu federace ji beze změn přijala česká vláda. V roce 1990 začala v ČR platit prováděcí vyhláška k Úmluvě - Deklarace o rozvoji a přežití dítěte.Po přijetí obou textů se ale v oblasti dětských práv mnoho nezměnilo: díky nejasným kompetencím není zřejmé, kdo by měl na dodržování práv dětí vlastně dohlížet. Zatím se pouze množí počet nevládních organizací, které se pokoušejí nejasnosti kolem dětských práv řešit na vlastní pěst - dnes je jich přes dvě stě. Statistika je přitom neradostná: jedno až dvě procenta českých dětí jsou na tom stejně jako…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte