Evropa se smířila s genocidou

Poslední mírový plán pro Bosnu znamená vítězství Srbů

Minulý týden se západoevropské země a USA konečně dohodly na „řešení“ války v Bosně a Hercegovině. Pro bosenské Muslimy se zřizují tzv. bezpečné zóny, což v praxi znamená, že ve vlastní zemi budou moci žít jen v jakýchsi rezervacích. Stalo se, před čím nedávno tak zaníceně varovala Margareta Thatcherová a co si po holocaustu a druhé světové válce jen málokterý Evropan dokázal představit. Civilizovaná Evropa po dvou letech každodenní televizní agónie morálně otupěla a požehnala genocidě, kterou na bezbranných sousedech provádí nezakrytě nacionalistický srbský režim.

Sto dvacet tisíc mrtvých a dva milióny vyhnaných

„Žádný národ se nikdy nevzdal území, dokud se proti němu nepoužilo obrovské síly.“ Takto stručně nedávno shrnul postavení Srbů v Bosně jejich předák dr.Radovan Karadžič. Měl pravdu. Výjimkou, která v moderních dějinách potvrzuje toto historické pravidlo, je pouze Izrael, který výměnou za mír vrátil Egyptu Sinaj. Karadžič je ovšem z jiného těsta a ví, že má ve hře se světovým společenstvím v rukou všechny trumfy: Srbové dobyli, obsadili, osídlili a etnicky „vyčistili“ téměř 70% území Bosny a západní země evidentně odmítají riskovat životy svých vojáků, aby to změnily.„Žádný stát nemůže přežít, nemá-li základní loajalitu velké většiny svých obyvatel.“ Takto vysvětlil nemožnost další existence bosenského státu mluvčí srbské komunity v Británii. I on…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte