Poslední ráj

Jižní Afrika na rozcestí prosperity a demokracie

Jižní Afrika je poslední ráj na Zemi, ale může se stát i posledním koutem světa, který pozná komunismus, tvrdí v pretorijské restauraci místní Čech, pamětník padesátých let v Československu a nyní spolumajitel prosperující projekční firmy. Už se těším na volby, bude to největší událost od vylodění Jana van Riebeecka, dodává v letadle do Evropy další jihoafrický Čech, jenž však od malička vyrůstal v Johannesburgu a dnes u nás navazuje obchodní kontakty. Odkud se berou tak různorodá očekávání vývoje v zemi, která nese stigma rasistického státu? A je vůbec oprávněný optimismus s ohledem na současnou vlnu politického násilí?

Kapitalismus není apartheid

„Nemohli jsme nabývat majetek, protože tu vládl kapitalismus,“ pronáší smrtelně vážně paní Nkosi, představitelka Afrického svazu dojíždějících do zaměstnání, a nedá si vysvětlit, že jde o protimluv. Skutečně, řada černých Jihoafričanů považuje slova apartheid a kapitalismus za synonyma. Místo argumentace konkrétními zákony - v tomto případě jde o tzv. Group Areas Act, Population Registration Act a Land Acts, které černé většině přisoudily pouze málo úrodné venkovské oblasti země - je snadnější uchýlit se ke sloganům, a tak padají výrazy jako kapitalismus, nepřítel, boj, vítězství…„Apartheid zabila politika etnických čistek jako v bývalé Jugoslávii,“ říká s trochou nadsázky profesor Albert Venter, vedoucí katedry politologie na…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte