Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Demokracie a la Tudjman

Demokracie a la Tudjman

Režim tvrdě zametá jak s kritiky, tak se zbylými Srby

Jen málo východoevropských zemí se dokázalo opravdu vymanit ze zajetí komunistických struktur. Asi nejhůř dopadlo Chorvatsko: tamější režim dnes není komunismem let sedmdesátých, ale padesátých. Dlouho se tento návrat do minulosti ospravedlňoval válkou, neboť ve výjimečném stavu se na porušování demokratických principů hledí jako na nutné zlo. V době od prvních mrtvých na jaře 1991 do ukončení srbských útoků o rok později bylo Chorvatsko navíc právem považováno za oběť agrese. Chorvatské vedení se sice zpočátku mohlo k otázce chorvatských Srbů stavět vstřícněji a nenahrávat oživováním nacionálních vášní bělehradským záměrům, vina za vypuknutí války však padá plně na Miloševičovu velkosrbskou politiku.Dnes už není na co se vymlouvat. Nedávná čistka v „Slobodne Dalmaciji“, posledním nezávislém chorvatském časopise, a stále otevřenější vyhánění zbylých Srbů z Chorvatska odhaluje pravou tvář Tudjmanova režimu.

Vůdcovská diktatura

Jedna věc je dnes v Chorvatsku zakázána: jakákoli kritika prezidenta a jeho politických rozhodnutí. Systém moci přitom funguje tak, že vláda jeho rozhodnutí jen přenáší a parlament je schvaluje. Kritika, byť jen parlamentních usnesení, tedy znamená nepřímý útok na samotného Tudjmana. A to obvykle končí špatně, jak dokazuje řada umlčených chorvatských intelektuálů. Nejhůře to odnáší chorvatská média, počínaje rádiem a televizí. Už od prvních…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.