Uprchlíky žene strach

„Lidi, kteří odcházejí z bývalé Jugoslávie, nelze považovat za normální emigranty, ať už ekonomické nebo politické. Do pohybu se totiž už dalo i zemědělské obyvatelstvo. A to vždycky signalizuje, že jde o pud sebezáchovy.“ Tolik Jitka Gjuričová z odboru koncepce a analýzy ministerstva vnitra.Migrační vlna, kterou strach z války vyprovokoval, už naplno zasáhla i Českou republiku. Dnes na našem území pobývá zhruba 2200 „jugoslávských“ běženců, kterým poskytujeme tzv. dočasné útočiště, dalších asi 470 si již podalo žádost o statut uprchlíka. Mnoho jich navíc přichází „po vlastní ose“, nezávisle na podepsaných mezivládních dohodách o počtech a transportech uprchlíků. Česká republika letos může přijmout tři tisíce běženců z bývalé Jugoslávie. Tento počet je omezen částkou 400 miliónů korun uvolněnou pro tento účel ze státního rozpočtu.

Potřeba rozlišovat

Naše možnosti pro letošní rok budou pravděpodobně brzo vyčerpány. Podle ředitele odboru pro uprchlíky MV dr. Tomáše Haišmana budeme nyní muset řešit problém, kdo naši pomoc skutečně nejvíce potřebuje. Jinými slovy: do budoucna už nebude možné pohlížet na všechny běžence z bývalé Jugoslávie stejně. „Je jasné, že největší péči si nyní zaslouží obyvatelé Bosny,“ říká T. Haišman. "Situaci ale komplikuje to, že vláda přijala kdysi usnesení, ve kterém se hovoří o našem postupu vůči bývalé Jugoslávii jako celku. Podle mého názoru by se mělo přistupovat individuálně ke všem státům…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte