Jedovaté obchody

Dovozu odpadů se nedokážeme bránit

Na nákladovém nádraží Praha-Strašnice byly až do minulého týdne nouzově odstaveny tři železniční cisterny s nebezpečným odpadem - sudy se zbytky ředidla. Před více než dvěma lety je jistá rakouská společnost zaslala do Polska, z polských hranic je však celníci poslali zpět. Firma, vyvážející odpad, vzápětí vyhlásila bankrot a rakouští celníci proto zásilku zpět nepřevzali. Likvidace odpadu bude České dráhy stát zhruba 300 000 Kč. Byla jí pověřena firma W.A.S.A., která zatím odvezla obsah dvou cisteren. Třetí dál stojí na nádraží. Údajně se čeká, až se uvolní „kapacity pro zneškodnění“.

Na dovezený odpad se přijde jen náhodou

Loni v listopadu složil nedaleko Kostelce nad Vltavou kamion s německým nápisem „Vše pro prostředí“ hromadu odpadu s kusy pneumatik, hadic a plastů. Na tuto skutečnost upozornili místní občané. Rozbory prokázaly vysoký obsah těžkých kovů a polychlorovaných bifenylů. Odpad zůstal na pozemku, který osm vlastníků půdy pronajalo německé firmě Frolich údajně k pěstování ekologických potravin na kompostu. V současné době si s odpadem nikdo neví rady. Pan Frolich ze SRN se od věci distancoval, nebyla zjištěna poznávací značka kamionu, nenašel se hraniční přechod, kde byly odbaveny. Kontejnery s odpadem zalepeným do folií dosud leží tam, kde byly nalezeny. Okresní úřad v Písku hledá původce, na konečnou likvidaci nemá totiž peníze.Na další případ nelegálního dovozu odpadů…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte