Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Komár, nebo velbloud

Komár, nebo velbloud

Kolem asociační dohody je opět rušno

Nevěřím, že lidé budou dodatek studovat a že jim bude dělat starosti, pokud je však na to politici neupozorní, řekl v pátek v Poslanecké sněmovně sir Leon Brittan o humanitární klauzuli v asociační dohodě mezi Evropským společenstvím a Českou republikou. Celý problém je prostý. Československo, Polsko a Maďarsko podepsaly své dohody bez problémů, ale loni v květnu se ES rozhodlo podmínit platnost veškerých nadále uzavíraných smluv dodržováním lidských práv. Vzhledem k tomu, že Česko i Slovensko musí dojednat dohody nové, nezbývá jim, než se s příslušnou klauzulí smířit. Pro naši diplomacii to sice znamená neúspěch, neboť podle litery smlouvy se budeme blížit Rumunsku a Bulharsku, ale tomuto nezdaru nešlo zabránit. Koho měl však na mysli evropský komisař zahraničního obchodu svou zmínkou o politicích?

Pro jedničku s hvězdičkou

„Česká republika si zaslouží jedničku v očích Evropy a hovořit o jedna mínus je pro nás nepřijatelné,“ sdělil Lidovým novinám na téma dodržování lidských práv náměstek ministra zahraničí Pavel Bratinka před odjezdem svého šéfa do Bruselu. Sám Josef Zieleniec pak v sídle ES prohlásil, že Česká republika s klauzulí nesouhlasí. Podle Václava Havla jsme byli zapracováním dodatku zaskočeni spíše psychologicky. Jedině premiér Klaus uvedl, že tento bod považuje za formální věc, která ho „tolik netrápí“. Nelibost diplomatů je pochopitelná, ale poněkud pozdní a neúčinná…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.