Konflikt nic nevyřeší

S košickým zpravodajem Respektu hovoří ministr zahraničí SR MILAN KŇAŽKO

Milan Kňažko, narozen v roce 1945, vystudoval herectví a od roku 1971byl členem divadelního souboru bratislavské Nové scény. V roce 1989 podepsal petici Několik vět a zřekl se titulu zasloužilý umělec. V listopadu pak spoluzakládal Veřejnost proti násilí a byl hlavním moderátorem demonstrací v Bratislavě. V roce 1990byl M. Kňažko několk měsíců poradcem prezidenta Václava Havla a v červnu téhož roku se stal poslancem Federálního shromáždění. Po rozpadu VPN založil s Vladimírem Mečiarem HZDS. Od července 1992 je ministrem zahraničí Slovenské republiky.

Pane ministře, mohl byste se blíže politicky charakterizovat? Jste konzervativec, liberál, socialista, případně něco jiného?Pokud bych měl svoji politickou orientaci zařadit do nějakého mezinárodního kontextu, pak se pokládám za demokrata, a to demokrata liberálního. Jsem liberál.

Státnost za potíže nemůže

Vy jste se hned po listopadu 89 neprofiloval jako zastánce slovenské separace. Kdy u vás nastal ten zlom, kdy jste dospěl k přesvědčení, že konfederace, případně úplná samostatnost bude pro Slovensko tím nejlepším řešením?Nenazval bych to zlomem. Není to nic objevného, s čím jsme přišli. Principy partnerství, na kterých se uskutečnilo v roce 1918 spojení českého a slovenského národa, nebyly respektovány. Čili, my jsme se jen vrátili k původní myšlence z roku 1918. Není dnes zajímavé, jak…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte