Chceme patřit ke Slovensku

Lidé z osady U Sabotů poslali petici vládě

„Asi před měsícem jsme se tady na schůzi požárníků pohádali se starostou,“ říká Anna Podmajerská z osady Javorník-U Sabotů. „Přišla jsem domů hrozně rozčilená a sepsala jsem petici, že chceme patřit ke Slovensku.“ A.Podmajerská pak s textem obešla celou vesničku. Ze sto dvaceti obyvatel se pod její žádost podepsalo padesát lidí. „Do moravských chalup jsem ani nešla,“ říká paní Anna. "Věděla jsem, že by tam neměli zájem."Minulý týden zaslala autorka svoji petici české i slovenské vládě. Po rozdělení Česko-Slovenska na dva samostatné státy byla přijata opatření, která nám, občanům osady U Sabotů, působí značné problémy. Z tohoto důvodu žádáme o opakované prošetření hranice na území naší obce a věříme, že naší petici vyhovíte tak, aby naše obec patřila Slovenské republice, píše se v textu.

Národnost není důležitá

Osada U Sabotů vznikla na moravsko-slovenské hranici až po druhé světové válce. Tehdy začali slovenští obyvatelé okolních hor skupovat okolní pozemky a stavět si v údolí rodinné domky. Od roku 1989 spadá osada pod Obecní úřad Javorník, čtyři kilometry vzdálenou vesnici. Předtím patřila pod městys Velká nad Veličkou. Nejbližším sousedem jsou však slovenské Vrbovce - začínají jen pár set metrů za poslední chalupou osady.„Je tu taková příbuzenská směsice, že ani nevíme, jaké jsme vlastně národnosti. Nebylo to pro nás nikdy důležité,“ říká Anna Podmajerská. S tím…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte