Úspěch, nebo blamáž

Ruská kupónová privatizace má mnoho podob

Po dlouhých přípravách začala před dvěma měsíci kupónová privatizace v Ruské federaci. Často se objevuje srovnání s Československem - vedle řady shodných rysů existuje i řada odlišností. Stejný je samozřejmě hlavní cíl, to jest uspíšení procesu privatizace a získání podpory obyvatelstva pro ekonomické a politické reformy. Hlavní rozdíl spočívá ve strategii: v ČSFR je kupónová privatizace použita jako hlavní metoda privatizace velkých podniků, naproti tomu v Rusku není v této chvíli vůbec jasné, na co a jak bude možné kupóny použít.

Co s kupóny

Předpokládá se, že kupónová metoda privatizace bude v Rusku použita devíti možnými způsoby. Pracovní kolektivy si budou moci koupit část akcií svého podniku za kupóny. Zároveň budou mít všichni občané šanci nakoupit akcie státních podniků převedených na akciové společnosti (tato část ruské privatizace je nejblíže k československému modelu). Část aktiv státních podniků ve fyzické formě bude prodávána v aukcích, kde se budou moci uplatnit i kupóny. Kupóny bude také možné vložit do investičních fondů nebo se za ně uživatelé bytů a zahrádek (do 1.200 m2) budou moci stát jejich vlastníky. Ve výběrových řízeních a aukcích půjde za kupóny nakupovat majetek obcí a likvidovaných státních podniků. Poslední případ předpokládá možnost zisku zemědělské půdy za kupóny, ale o tom ještě nebylo rozhodnuto.Jak je vidět, občan Ruské federace, který převezme…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte