Jsou křivdy, které nelze napravit

VÁCLAV HAVEL odpovídá na otázky RESPEKTU týkající se československo-německých vztahů

Minulý týden byla podepsána československo-německá smlouva o dobrém sousedství a přátelské spolupráci. Její duch i text směřují do budoucna, mezi oběma státy však přetrvávají určité resentimenty, zakořeněné v minulosti. Na obou stranách hranice se stávají objektem demagogické argumentace některých politických kruhů, neschopných uvažovat v nových podmínkách. V polistopadovém Československu prolomil tuto bariéru Václav Havel krátce po svém nástupu do úřadu prezidenta.

Odsun byl počátkem komunistické diktatury

Často se říká, že vaše předloňská charakteristika odsunu jako „nanejvýš nemorálního činu“ byla na německé straně špatně pochopena. Můžete svůj názor upřesnit? Týkal se odsunu jako takového, jeho „divoké“ části (do rozhodnutí Postupimské konference z 2.8.1945), nebo jen konkrétních násilností při něm spáchaných?Poválečný odsun sudetských Němců odsuzuji jako celek. Domnívám se, že zločiny mají být trestány soudně po vyšetření individuální viny a její kvalifikace podle platného právního řádu. Násilné vyhánění lidí z jejich domovů na základě jejich národnostní příslušnosti je nemorální. Je to typická totalitní praktika, příznačná pro režimy, jako byl Hitlerův nebo Stalinův. Velká část našich německých spoluobčanů přijala Hitlerovu ideologii, zrazovala svou vlast a část z nich páchala násilí (včetně vyhánění z domovů) na…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte