Čestné slovo nestačí

říká PETER BECHER, představitel sudetoněmecké Společnosti Adalberta Stiftera

Dr.Peter Becher (nar.1953) je jednatel Společnosti Adalberta Stiftera (Adalbert Stifter Verein), založené před pětatřiceti lety v Mnichově. Na rozdíl od politického Sudetoněmeckého landsmanšaftu, jehož stanoviska jsou v československých médiích široce komentována, zůstává tato renomovaná instituce v naší veřejnosti prakticky neznámá. Přitom má podle svých stanov za úkol „shromažďovat tvůrčí síly Němců z Čech, Moravy a Slezska a rozvíjet německou vědeckou a uměleckou tradici sudetských zemí v oblasti celoněmecké a evropské kultury“.Peter Becher je syn Waltera Bechera, mluvčího sudetských Němců v letech 1968–82, předchůdce Franze Neubauera. Jeho názory snad pomohou doložit opodstatněnost domněnky, že československo-německé narovnání je především generační otázka.

Vztah sudetských Němců a Čechů se často označuje jako psychologický problém, jako otázka proměny vědomí. Jezdíte do Československa už šest let. Můžete na základě vlastní zkušenosti nějakou proměnu vědomí pozorovat?První kontakty v Československu mi zprostředkovali exiloví spisovatelé Ota Filip, Jiří Gruša a překladatel Franz Peter Künzel. Zpočátku byly z obou stran velmi opatrné a zdrženlivé: nebylo jasné, co říkat, jak otevřeně hovořit. Jakmile padlo mé jméno, byla tu asociace s mým otcem, továrníkem z Karlových Varů, a standardní otázka zněla, kdy převezmu jeho podnik. To bylo samozřejmě…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte