V Československu je počet registrovaných politických stran v přepočtu na obyvatele zřejmě jeden z nejvyšších na světě. K existujícím uskupením však brzy přibude další. Rudolf Battěk,Pavel Tigrid,Egon LánskýMichael Kocáb totiž zakládají nové politické hnutí. Strana s pracovním názvem Aliance demokratů by měla navázat na podpisovou akci Výzva občanů za společný stát a zúčastnit se blížících voleb. Jaký však bude mít program ekonomický, sociální nebo zahraničně politický, není prozatím známo. Přesto se připravované straně v politických kuloárech věnuje velká pozornost. Bývá totiž ztotožňována s osobou Václava Havla, dokonce se v této souvislosti mluví o „prezidentské straně“.

Utajený program

Duchovními otci celého projektu jsou R.Battěk a E.Lánský. Podle toho, co minulý týden řekli novinářům, půjde prý o „nadstranické uskupení, které by občany opět přivedlo k zájmu o veřejné dění a účasti na volbách“. Podle slov E.Lánského bude mít strana celostátní charakter, a tím údajně „pomůže demokratům na Slovensku“. Jak to však zařídit, není zrovna jasné. E.Lánský před nedávnem sondoval půdu v Občanské demokratické únii-VPN, jednání však nepřineslo očekávaný výsledek. ODÚ-VPN se k projektu staví dost skepticky a jednoznačně odmítla možnost, aby se v nové straně „rozpustila“.

Ani na české straně se myšlenka nové strany nesetkává s pozitivním ohlasem. Nikdo z významnějších politiků…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte