Jako vedoucí katedry sociologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy jsem přirozeně souhlasil se svou lustrací. Měl jsem při tom svíravé pocity, ale nebál jsem se. Po dvou měsících mi bylo doručeno osvědčení FMV, že jsem „evidován jako osoba uvedená v par.2, odst.1, písm. c) zákona číslo 451/1991 Sb.“. Dopis jsem otevřel nic netuše v přítomnosti své ženy a patnáctileté dcery. Asi dvě minuty jsem nic nechápal. Pak přišlo ohromení.

Naštěstí jsem doma našel Lidové noviny s lustračním zákonem. Z textu jsem zjistil, co řada čísel, zkratek a písmen znamená: jsem evidován jako „vědomý spolupracovník Státní bezpečnosti“. A toto osvědčení musím do 30 dnů odevzdat svému zaměstnavateli.

V hlavě se mi začaly honit katastrofické vize - vyhodí mě z fakulty nebo raději půjdu sám, abych studenty nezatěžoval svým případem, celý život budu nedůvěřivým lidem do omrzení vysvětlovat, že jsem nebyl fízl, apod. Zároveň jsem si pořád opakoval, že to přece není možné, že někde vznikl omyl a všechno se vysvětlí. Podobné stavy rozpolcenosti zažívají matky, když jim lékař oznámí, že jejich děti mají maligní nádorové onemocnění - „rakovinu“. Na dětské onkologii jsem je slýchal denně. Bylo mi jasné, že do mého života natrvalo vstoupila sociální havárie.

Jak jsem se stal kandidátem tajné spolupráce

Když jsme na začátku 80.let ve Sportpropagu sestavovali prognózu tělesné výchovy, zadali jsme vědomě zpracování historické studie historikům-chartistům. Pak…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte