Rozpočet 1993 

Kam půjdou peníze z našich daní

V sobotu schválila Česká národní rada rozpočet České republiky na rok 1993. Tím byl naplněn nezbytný předpoklad pro to, aby nový samostatný stát mohl vůbec začít fungovat a hospodařit. Chaotické debaty a vyjednávání o výši pojistného a zdanění příjmů drobných podnikatelů, které přijetí rozpočtu předcházely, odkryly mnohé slabiny české politické scény, vládní koalici nevyjímaje (podrobnosti na straně 7). Ostrá výměna názorů na „výši zdanění a pojištění“ však na druhé straně ukázala i něco pozitivního: zájem mnohých skupin občanů i politických stran se začíná pomalu ale jistě obracet k daním.Proč je takový vývoj pozitivní? Míra zájmu o daně a rozpočty souvisí vlastně s mírou zodpovědnosti občanů za sebe sama. Dnes se stále více lidí probouzí ze zimního spánku uplynulých čtyřiceti let a zajímá je, kolik a na co vlastně do rozpočtu přispívají. Soukromí podnikatelé si dokáží přesně spočítat, kde pro ně končí únosná daň na „společenskou solidaritu“ a kde je stát již docela obyčejně okrádá. Není třeba se obávat, že by voliči daně zrušili: valná většina z nich jsou zároveň tvůrci i příjemci přerozdělovaných prostředků. Navíc má téměř každý zájem například na fungující bezpečnosti, soudnictví a obranyschopnosti státu. Udržení sociálního smíru je i pro podnikatele věc stejně důležitá jako pro většinu společnosti.

Místo vysoké politiky peněženka

Přestože by bylo možná ideální, aby voliči kladli při svém…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte