Romové v Čechách

Začarovaný kruh

Novodobá historie romského obyvatelstva v Československu začíná druhou světovou válkou. Válkou, která zasáhla do života Romů podobně jako do života Židů.Čeští a moravští Romové byli téměř všichni vyvražděni v nacistických likvidačních táborech a z původních asi 15.000 jich přežilo jen několik stovek. Slovenský štát totální likvidaci romského obyvatelstva sice nestačil realizovat, podařilo se mu jej ale na několik let zcela izolovat: Romové ztratili statut lidských bytostí, mnozí byli umístěni v pracovních táborech.

Za prací do pohraničí

Situace Romů v České republice se od situace Romů na Slovensku v mnoha směrech liší. Klíčovým rozdílem, který z nich dělá téměř jiné etnikum, je fakt, že většina Romů žijících v Čechách a na Moravě sem přišla až po druhé světové válce.Slovensko, dědic poraženého Slovenského štátu, stálo po válce na pokraji ekonomického kolapsu, jehož průvodními jevy byla bída a nezaměstnanost. Na Slovensku žilo tou dobou asi 100.000 Romů, většinou v primitivních podmínkách romských osad, vzdálených i několik kilometrů od „normálních“ vesnic. V osadách panovala hrozivá bída, absolutní negramotnost a minimální zaměstnanost. Navzdory tomu se jejich obyvatelé řídili určitými pravidly, která pomáhala udržovat vnitřní pořádek a morálku komunity. Tyto normy vymezovaly povinnosti mužů, žen, dětí, rodičů, prarodičů, otců, matek, starších bratrů, stejně jako mladších bratrů, bratranců i uznávaných…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte