V Saddámových stopách

Sýrie ve Washingtonu jedná, ale doma zbrojí

Minulý týden začalo ve Washingtonu osmé kolo mírových jednání. Od jejich počátku v říjnu 1991 dosud nikdy neklesly naděje na postup tak nízko. Palestinci - na protest, že Izrael nespěchá splnit jejich maximalistické požadavky - vyslali jen čtyřčlennou delegaci. Libanonci nepřijeli vůbec, Syřané a Jordánci jsou sice v plném počtu, ale spíše proto, aby si udrželi „rozběh“, než v očekávání nějakého pokroku. Faktem je, že ještě nikdy se izraelská média nezabývala tak málo tím, co se ve Washingtonu děje - či spíše neděje. Předpokládá se pokrok až v příštím kole, kdy už bude fungovat nová americká administrativa a Clinton se ujme prezidentství.Klima pohybu vpřed a optimismu, vytvořené vizí premiéra Rabina, že musí být uzavřeny mírové smlouvy, které by Izraeli i jeho arabským sousedům umožnily hospodářský rozvoj, se pomalu vytrácí. Rabinův harmonogram, počítající nejpozději do dubna 1993 s plnou autonomií pro Palestince, se zdá alespoň momentálně neproveditelný, neboť Palestinci požadují okamžitě vlastní stát.

Rozkol mezi Palestinci

Podle mnohých izraelských analytiků je Rabin osobně vinen tím, že navozoval zcela nerealistické představy o možnostech brzkého míru. I když příští rok pravděpodobně přinese nějaký prozatímní modus vivendi s Palestinci a Jordánskem, šance na skutečný průlom, který by ukončil násilí na obsazených územích, je téměř nulová. Rabinovi kladou za vinu i to, že…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte