Amerika odmítla George Bushe

Bill Clinton prezidentem, ale v Kongresu bude mít problémy

Dvaašedesát procent Američanů, kteří se 3.listopadu dostavili k volebním urnám, hlasovalo proti Bushovi. To však ještě neznamená, že většina z nich volila Billa Clintona: ten dostal jen 43% hlasů, zatímco zbytek hlasoval pro Rosse Perota (19%) a další kandidáty. Volby tedy nebyly ani tak jednoznačným vyjádřením podpory guvernéru Clintonovi jako spíše odmítnutím prezidenta Bushe.Prezidentem se Clinton stane až 20.ledna. Potom bude posuzován především podle toho, jaké výsledky bude vykazovat americké hospodářství (zvláště jak rychle se mu podaří snížit nezaměstnanost) a jak bude plnit svůj slib, že učiní zdravotní péči dostupnou pro každého za přijatelnou cenu. Současně musí držet na uzdě inflaci a úrokové míry, jinak by mohl on i Demokratická strana rychle ztratit důvěru veřejnosti a podnikatelské elity.

Daň za zahraniční angažmá

Proč vlastně Američané odmítli Bushe? Ještě na konci války v Zálivu byl nesmírně populární. Do voleb však Bushova obliba klesla z 82% na pouhých 38%. Důvodem byla částečně jeho vlastní činnost (a také nečinnost v klíčových hospodářských otázkách). Další příčinou byly změny ve světě, například konec studené války, v jejichž důsledku poklesla zahraniční politika u voličů na významu, a také globalizace amerického hospodářství, která přinesla snížení pracovních příležitostí pro dělníky i „bílé límečky“ v tradičně republikánských…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte