Rohlíky, sýr a čaj

Co zmůže Červený kříž

Na chodbě prvního poschodí paláce v Thunovské ulici na pražské Malé Straně, kde sídlí Československý červený kříž (ČSČK), visí nástěnka s fotografiemi. Bosenské dítě se zakusuje do rohlíku; matka drží v ruce rohlík a tavený sýr; starý muž jí rohlík a tavený sýr; pracovnice Červeného kříže nalévají z várnic běžencům čaj.Záběry jsou z akce na pomoc asi stovce uprchlíků z bývalé Jugoslávie, kteří k nám přijeli v srpnu. Chtěli pokračovat v cestě do Německa, neměli však německé vízum ani československé peníze. Peníze na rohlíky a sýr se podařilo ČSČK sehnat až po čtyřiadvaceti hodinách. Várnice na čaj si půjčili na ministerstvu financí. Fotografie tak - jistě nechtěně, ale poměrně přesně - ilustrují rozsah pomoci, kterou je ČSČK schopen poskytnout.

Místo bytu databanka

Někdy před dvěma měsíci vyzval Červený kříž československou veřejnost, aby nabídla ubytování pro uprchlíky z Balkánu. „Naše výzva se setkala s obrovským úspěchem,“ říká tiskový mluvčí ČSČK Jiří Tuček. „Už za několik minut nám telefonovala spousta lidí a nabídky chodí dodnes.“ Z adres vytvořili databanku. "Potřebovali jsme zjistit, kolik lidí může kdo přijmout, do jakého prostředí a jak za ně budou ručit. Pokud by mělo dojít k nějaké masívní emigraci ze zemí bývalé Jugoslávie, budeme tady mít určitou jistotu, že bude uprchlíky kam umístit."Jenže - ze čtyř tisíc nabídek, které přišly na výzvu Červeného kříže, nebyla zatím využita ani jediná…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2877

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte