Konec neprůstřelného primátora

Dvouletý souboj rozhodl až jeden výlet do Kanady

„Stihl mě stejný osud jako vás. Byl jsem odvolán z funkce, aniž by mi někdo předložil zprávu o nedostatcích ve výkonu samosprávy, které jsem údajně zapříčinil, a aniž bych měl možnost se k výtkám písemně vyjádřit.“ Tak začíná otevřený dopis, který před týdnem poslal bývalý primátor Košic Ján Kopnický slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi. Na vědomí ho dostal také předseda Národní rady Ivan Gašparovič a Tisková kancelář SR. Vysoce postavení adresáti však nechali dopis bez odpovědi. Podle všeho se tím definitivně naplnil osud jednoho z nejčastěji odvolávaných funkcionářů České a Slovenské federativní republiky.

Korunní svědek nepřišel

Případ košického primátora začal vlastně už před dvěma lety, den po vyhlášení výsledků komunálních voleb. Ján Kopnický, kandidát koalice VPN-KDH-ROI, porazil favorita z Komunistické strany Slovenska (dnešní SDĽ) o pouhých 806 hlasů. Komunisté vzápětí zpochybnili regulérnost voleb. Pomohla jim v tom výpověď mnohokrát trestaného recidivisty Tibora Méraye, který se za dosud nevyjasněných okolností stal předsedou jedné z obvodních volebních komisí. Méray přiznal, že funkci vzal jen proto, aby mohl manipulovat s hlasovacími lístky ve prospěch Kopnického. Byl prý k tomu „pomocí vydírání“ donucen svou družkou.Záležitost se dostala až před soud. Korunní svědek se však nedostavil ani na opakované výzvy. Později se v místním tisku…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte