Když Belgie přestala být pro Československo ideálním modelem národního soužití, možná by stálo za to si podrobněji povšimnout, jak si svou národní odlišnost řeší politicky a ekonomicky Skotové, aniž by přitom v sebemenší míře narušovali celistvost a jednotu Spojeného království, aniž by vůči Angličanům vzbuzovali národnostní nevraživost a aniž by vůči nim měli mindrák.

Skotská národní strana, která má v řadě skotských volebních obvodů dost hlasů na to, aby byla zastoupena v londýnském parlamentu, neměla nikdy fašizující tendence a dokonce ani vážné tendence separatistické. Tu a tam si sice nesměle pohrává s ideou nezávislého Skotska v rámci Evropy, ale v praxi provádí spolu s ostatními skotskými institucemi politiku, které se říká „devolution“ - což se dá asi nejlépe přeložit jako postupná decentralizace. Neznamená to ani federalizaci, ani konfederalizaci, ani smlouvu dvou rovnoprávných států v rámci jednoho království.

Skotové totiž rovnoprávnost odedávna mají, především proto, že o ní nikdy nepochybovali a nikdy o ní s Angličany nedebatovali. Pokládají ji za samozřejmou, takže o ní nikdy nepochybovali ani Angličané. Skotský akcent byl vždy pokládán za přijatelný i v těch nejsnobštějších anglických kruzích. V některých skotských vesnicích sice ještě přežívá původní keltský jazyk, ale snahy o jeho oživení se omezují jen na folklór a na to, aby si další generace Skotů mohly přihnout s přípitkem slantcha (vyslov: slónče) místo anglického cheers.Nejhorší,…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte