Nebojme se bankrotů

Léčba ekonomiky a sociální smír

„Státní podnik bankrotovat neumí.“ Na první pohled se zdá, že v sobě tato věta žádnou hlubokou moudrost neskrývá. Ve skutečnosti je ale toto pravidlo jednou z hlavních příčin toho, proč může tržní hospodářství fungovat a proč se postátněná ekonomika nikdy nevymaní z bludného kruhu. Jinými slovy tato krátká věta říká, co je to tzv. reformní past, proč nemají tzv. třetí cesty naději na úspěch a proč nemůže ekonomická reforma přinést výsledky bez důsledné privatizace. Pokud se totiž vláda vzdá pouze di rigistického plánování, ale chce si zachovat „mírný vliv“ prostřednictvím vlastnictví, daleko nedojde. Nikdy se zcela nezbaví zodpovědnosti a málokdy si troufne zavřít či zlikvidovat podnik jenom proto, že špatně hospodaří a plýtvá penězi (to je mimochodem základní problém reformního komunismu v Číně). Ve stejné situaci se ocitají i vlády, které masovou privatizaci státního majetku provést chtějí, ale z nejrůznějších příčin ještě nezačaly (např. Polsko a Maďarsko).

Bankrot: lékař ekonomiky

Bankrot (nikoliv však nezastavitelná vlna bankrotů, která je příznakem hluboké hospodářské recese) je ve své podstatě zdravým jevem, který hospodářství léčí, udržuje ho v pohybu a dodává mu potřebnou dynamiku. Bankrotářský podnik je totiž ve své podstatě škůdcem a šiřitelem nákazy. Není- li někdo schopen dostát svým závazkům, pak je jasné, že škodí ostatním: svým partnerům, ale i státu, protože obvykle…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte