Dozor nad policií

Občanské komise: orgán „revoluční lidosprávy“, nebo pomocník ministerstva vnitra?

Koncem února roku 1990 přišla na policejní služebnu v Holešovicích členka občanské komise J.H. a sdělila přítomným policistům, že jsou všichni podmíněně propuštěni. Muži v uniformě neznali pravomoci nového orgánu, takže paní H. uvěřili. Nastal obrovský zmatek, který vyřešil až za dva dny obvodní velitel Prahy 7. Svolal celý tým a oznámil mu, že aktivistka neměla ke svému výstupu žádné úřední oprávnění. Prostě šla kolem policejní budovy a náhle ji napadlo „jen tak“ pohrozit příslušníkům vyhazovem.I tato historka patří do životopisu občanských komisí ( OK). Podobné akce ovšem ani zdaleka netvořily jeho hlavní páteř. Za komisemi je bezpochyby spousta důležité a s nadšením pro věc odvedené práce - především v prvním polistopadovém období. Spor, který se kolem nich rozhořel dnes, tuto záslužnou minulost nezpochybňuje. Diskuse se vede spíš o důvodech dnešní existence tohoto posledního „revolučního“ institutu a o hranicích jeho pravomocí.

Už svoji práci udělaly

Komise vznikly koncem února 1990 rozkazem ministra R.Sachra - v zákonu o služebním poměru bylo prostě řečeno, že existují, nic víc. Než pro ně dal federální ministr vnitra Ján Langoš vypracovat konkrétní statut, pohybovaly se víceméně v právním vakuu. Jejich úkolem bylo rozhodovat o další službě bývalých estébáků a velitelů policie.Po ukončení prověrek byly komise najednou bez práce.…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte