Autonomie pro Palestince

Obtížné hledání přijatelného kompromisu

Když v roce 1979 Izrael uzavřel mír s Egyptem - první arabskou zemí, která de facto i de jure uznala židovský stát - tvořila část campdavidských dohod i ustanovení o palestinské autonomii na územích obsazených Izraelem v tzv. šestidenní válce roku 1967. Palestinská autonomie na západ od řeky Jordánu (dříve území Jordánska) a v pásmu Gazy (dříve součást Egypta) se však nestala skutkem - především proto, že tuto možnost zamítli sami Palestinci. Zatímco Izrael nabízel pokojné předání vlastní pravomoci prozatímní palestinské autoritě na dobu pěti let (přičemž po třech letech by se začalo jednat o konečném statutu území), OOP ze zahraničí požadovala rovnou vznik samostatného státu - to vše v situaci, kdy palestinská Charta s existencí suverénního židovského státu v nejmenším nepočítala (a dodnes nepočítá).

Osobní, nebo územní autonomie

K myšlence autonomie se Izrael naposled vrátil po zahájení přímých mírových jednání, jejichž šesté kolo právě probíhá ve Washingtonu. Nový premiér Rabin si dal záležet, aby patřičně zvýraznil posun v izraelské politice: zamezil výstavbu nových židovských sídlišť na obsazeném území, učinil vůči Palestincům několik gest dobré vůle, ale podstata sporu o autonomii se nezměnila. Jako v dřívějších kolech jednání (leden, únor 1992) je jím otázka zdroje autority.Podle izraelských představ není možné více než čtyřicetiletý konflikt vyřešit naráz, je třeba…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte