Zachovat zbrojní průmysl

Tajný návrh ministerstva na vyzbrojení československé armády do roku 1997 

Minulý týden měla na svém pravidelném zasedání federální vláda projednávat pozoruhodný materiál. Návrh ministerstva obrany na dodávky zbraní čs.armádě do roku 1997 a požadavky armády na zachování účasti státu ve vybraných československých zbrojovkách. I přesto, že byl materiál nakonec z jednání stažen, potvrzuje se to, co jsme psali v Respektu č.32: armáda se chová, jako by federace měla zůstat navěky.

Společné přezbrojování i po rozpadu

Podle dohod ODS a HZDS by měly od 1.1.1993 vzniknout samostatné republiky, armáda ale bude prý další dva roky společná. Taková je představa nejsilnějších stran, podle armádních odborníků však nikdo neví, jak bude vypadat realita. ODS a HZDS se zatím předběžně dohodly, že každá republika bude na chod ministerstva obrany přispívat určitou částkou ze svého rozpočtu. Dodnes ale není jasné, podle jakého klíče se tyto peníze budou rozdělovat: dvě třetiny této sumy by snad měla platit Česká republika, její peníze ovšem budou polykat spíše vojska umístěná na území Slovenska. Státy ale budou samostatné a vůle na někoho doplácet bude zcela jistě minimální.Vraťme se k plánu FMO na postupné přezbrojování armády a pomiňme, že návrh daleko přesahuje časový horizont definitivního rozdělení armády.Na letošní rok dostala armáda z federálního rozpočtu dvacet osm miliard korun. Z toho více než miliarda byla určena na…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte