Trnitá cesta ke kompromisu

Pokračují práce na přípravě české ústavy

Dva měsíce již trvají práce na nové české ústavě. Pro nezasvěceného občana je to však neprůhledný proces. Mnoho lidí má dokonce pocit, že při přípravě konstituce namísto odborné diskuse převládají nejrůznější osobní a stranické zájmy.

Dvě ústavní komise

Novou českou ústavu připravují dvě komise. Prvnímu týmu složenému z odborníků jmenovaných vládou předsedá český premiér Václav Klaus. Komisi České národní rady řídí její předseda Milan Uhde a všechny parlamentní strany v ní mají zastoupení podle počtu mandátů.Vláda zatím poslancům předložila dva pracovní návrhy tezí, které byly podkladem pro jednání parlamentní komise. V obecné rovině existuje od počátku všeobecná shoda, že ústava je připravována pro samostatný český stát a kromě preambule bude obsahovat pět kapitol. První by měla vymezit základní hodnoty nového státu, druhá práva a svobody občanů, třetí rozdělení moci zákonodárné, výkonné a soudní - tedy především definovat pravomoci vlády, prezidenta a parlamentu - čtvrtá by měla upravovat územní členění státu. Pátou kapitolou pak zřejmě budou přechodná ustanovení.

Preambule a první dvě hlavy

Všechny politické strany v ČNR zatím souhlasí, že preambule by měla obsahovat důvody vzniku státu. Není ale dosud jasné, ani jak obsáhlá by měla být, ani to, zda má obsahovat pasáž odkazující na nástupnictví českého státu po dnešní federaci. Objevil se i návrh, aby…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte