Špionážní služba před rozpadem

Pozoruhodné „priority“ zpravodajců

Během polistopadových reforem federálního ministerstva vnitra byla mimo jiné zrušena i první správa Státní bezpečnosti - rozvědka. Na jejích základech vznikl Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), který se rovněž zabývá špionáží.Podle jednoho z čelných představitelů Úřadu dokázala nová instituce za dva roky mnohé. "Je tu nová koncepce, organizace, pojetí a nakonec i noví lidé. Ale hovořit konkrétně není možné. Jakákoliv informace, která od nás unikne, může smrtelně ohrozit naše zaměstnance. Navíc je každá informace poskytnutá tisku vlastně informací pro cizí rozvědku. Když vám někdo od nás něco řekne, říká to konkurenci. Chceme Úřad představit skrze naši zprávu pro branně bezpečnostní výbory Federálního shromáždění. Nevíme však, kdy si nás poslanci předvolají."Jiný z vysokých důstojníků rozvědky říká: "Naše výsledky jsou politickými představiteli státu oceňovány. Plníme nejen úkoly tohoto státu, ale pracujeme vlastně i pro společenství všech demokratických států."Tolik tedy říkají o svých výsledcích sami tvůrci Úřadu. Podle informací z jiných - nezávislejších - zdrojů však ani reorganizace rozvědky, ani její akce tak úspěšné zdaleka nejsou.

Výcvik trvá pět let

Údajně „nezbytnou bolestí“ čs.tajných služeb jsou odborníci bývalé Státní bezpečnosti. V rozvědce je jich stále dost: Tak třeba pět ze šesti ředitelů sekcí ÚZSI včetně nejdůležitější (analytické) sekce jsou…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2912

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte