Smecz: "Svoboda měla být zázračnou medicínou

(Z deníků)

Ráno se probouzím. Není teplá voda, ale to je maličkost, protože přece není ani Sovětský svaz, není u nás cenzura, dokonce ani Polská sjednocená a dělnická strana nemá svůj hřbitov, všechno, co mělo být věčné, vzal čert, není NDR, není Bezpečnost, je jen policie, hranice jsou otevřené, rozhlasové noviny, které slyším za zdí, mi mluví z duše o situaci ve světě, tak příjemně - a kdysi mi duše skučela, když jsem poslouchal…Vše zmizelo jak noční můra, velký výdech úlevy - jak ho zadržet a nezalknout se?

Sídliště

Je ale čas vrátit se ke konkrétům, ta uklidňují snad proto, že ohraničují vidění. Pro mne byli vždycky velice konkrétní sousedé, čím by byl život v Polsku bez sousedů? Jsou země, které se bez sousedů obejdou, ale naše pořád ne. Můj vzdálenější soused je právník. Polepšil si, protože kromě všelijakých chytráků začali dobře vydělávat právníci a novináři. Zaskočil jsem k němu právě ve chvíli, kdy s ženou uvažují o koupi pistole. Ona se ji trochu bojí mít, on se zase bojí pistoli nemít…Jiný můj soused, soused blízký, má vůz pod oknem. Už léta nemá řidičský průkaz, ale ohromně si to pochvaluje. Aspoň teď po alkoholu nepřichází žádné hamletování, jet nebo nejet: nikdo mu přece nemůže vzít, co už nemá. Tento zatvrzelý skeptik nade mnou dva roky velice žasne. Vždycky jsem totiž říkal, že jsem si jist: komunismus se rozsype a impérium se rozpadne.Posmíval se mi a smál se, až se za…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte