Saddámovy zbraně

Bushova administrativa čelí cause Irák

Garantem znovuzvolení George Bushe se měla stát otázka Iráku. Koncem války v Perském zálivu se prezident hřál na výsluní jednohlasně vyjadřovaných vlasteneckých ovací a jeho podpora přesahovala 90%. Vládlo všeobecné přesvědčení, že válka bude politickým lakmusovým papírkem a že každého, kdo se postavil proti ní nebo požadoval, aby sankcím bylo dáno více času, voliči v nadcházejících volbách odmítnou. Demokratická strana byla na hlubokých pochybách: kdo by mohl mít šanci proti prvnímu americkému prezidentovi od doby Franklina Roosevelta, který vyšel ze skutečné války jako absolutní vítěz? Tyto pochybnosti odradily některé případné kandidáty od prezidentské kampaně.V posledních měsících byly však vzneseny otázky ohledně správnosti, nákladů, etiky a dokonce i legality postupů Bushovy administrativy vůči Iráku před válkou v Zálivu. O věci se jednalo v Kongresu a rovněž se jí zabýval tisk.

Prezident Bush v defenzívě

Pokud jde o Irák, rozruch v Kongresu a v tisku postavil volební kampaň a samozřejmě i samotného prezidenta do defenzívy. Na nedávné tiskové konferenci v Bílém domě byl George Bush dotázán na odhalení, podle nichž Spojené státy pokračovaly v podpoře Saddáma Husajna, „ačkoliv jsme věděli, že zneužívá americkou podporu pro vývoj svých jaderných zbraní.“ Odpověď zněla podrážděně: Nevěděli jsme to. A nevím, odkud to víte vy. Ministerstvo zahraničí to nevědělo. Snažili jsme se ho…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte