Klukovický útulek pro opuštěná zvířata je jediným zařízením svého druhu v Praze. Veškerý personál tvoří tři mladé dívky. Vedoucí Zuzaně Jarolímkové je 25 let a nastoupila sem po skončení vysoké školy. „Chtěla jsem pracovat se zvířaty, ale zootechničku jsem dělat nechtěla, protože vím, jaký je v našem zemědělství ke zvířatům vztah.“ Vedoucí bere 2.400 korun měsíčně, dvě ošetřovatelky mají po dvou tisících. „Občas sem chodí jeden brigádník naštípat dříví,“ říká Zuzana se sekyrou v ruce. „Většinou si ale všechno musíme udělat samy.“ Skoro ji neslyším - psi zjistili, že se v jejich provizorním domově nachází cizí člověk.

Uvnitř páchne moč. V kotcích pro jednoho jsou někde i tři psi. Zuřivě štěkají. „Je tu vůbec nějaké větrání?“ ptám se. Slzí mi oči. „Ne. Okna nejdou otevřít. Moč bohužel neodtéká, drží se v hrubém asfaltu. Ale vždycky po úklidu je to trochu lepší. Dnes tady máme sedmdesát psů. Když je jich víc, stihneme je vyvenčit jen dvakrát denně.“ Psi tak někdy stráví v uzavřeném kotci i dvanáct hodin. Ti příliš čistotní, kteří nejsou schopni se vyprázdnit rovnou na podlahu, to někdy odnesou: zauzlí se jim střeva. Když se pak dveře kotců otevřou, někteří už ven nechtějí. Schouleni do klubka zůstávají ležet na hrubých prknech kotců.

Bez peněz

"Nemoci mají. Nebudu si vymýšlet, že nemají. V zimě jsou nastydlí. Když přijde pes z ulice, nevíme ani, co přitáhne. Nemocní psi by…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte