Levicový puč

„Komunisté se aktivizují,“ tvrdí ředitel FBIS

Ředitel FBIS JUDr.Štefan Bačinský nedávno prohlásil: „Podle mého názoru má česká levice šanci na spojení s levicí ve Slovenské republice. Za jistých okolností by tyto síly mohly uchopit moc v celém státě.“ Ve stejném duchu zněly i další agenturní zprávy, podle kterých prý Federální bezpečnostní informační služba má poznatky nasvědčující snaze komunistů o politický zvrat v Československu.S tímto názorem ale nesouhlasí podstatná část naší politické reprezentace. Například Josef Zieleniec, místopředseda ODS, považuje puč za vyloučený, Jan Kasal z KDU taktéž a Jiří Svoboda, předseda strany, která je podezřívána, se domnívá, že výrok Š.Bačinského je „kuriozitou“, kterou by měl ředitel FBIS vysvětlit před parlamentem.V ČSFR dnes bezpochyby působí několik stran s totalitními ambicemi. Nemusejí se skrývat v podzemí, jejich zástupci sedí v parlamentech. Aby ovšem kterákoli z těchto stran mohla uchopit moc neústavní cestou, musela by mít jako spojence alespoň jednu z ozbrojených složek - armádu nebo policii. Podívejme se tedy na to, jak vypadá současná bezpečnostní situace Československa a jak by mohla nahrát (popřípadě zabránit) nástupu protidemokratických sil.

Důstojníci jsou prý spokojeni

V únoru 1948 nemohla KSČ před svým pučem příliš počítat s armádou. Převážná většina důstojníků měla předválečné školy a byla přesvědčenými demokraty. Proto komunisté postavili tzv. pohraniční pluky,…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte