Referendum již proběhlo

Kde končí cit pro kompromis

Roztržení nakonec nebude. Nevěřím tomu, řekl nedávno jeden německý novinář při návštěvě Československa. Teď teprve u vás končí éra revoluční politiky a přichází na řadu opravdová politika, taková demokracie, jakou známe na Západě - umění vyjednávat, umění kompromisu. Dnes by v západním Německu již skoro nikdo nehlasoval pro sjednocení. Ale to je právě politika. Dokázat se někdy s věcmi smířit.Takové obecné příběhy se říkají velice snadno, ale představme si jak by asi vypadalo ono německé smíření, kdyby se věci měly následovně: NDR by nebyla spolkovou, ale „svrchovanou republikou“. Její poslanci by měli možnost zablokovat v parlamentu „společného německého státu“ jakýkoliv ústavní zákon (platil by zákaz majorizace) a přijeli by do Bonnu diktovat, že prezident, kterého podporuje většina ostatních občanů, prezidentem nebude. Navíc by požadovali vlastní emisní politiku a emisní banku, která by tiskla podle toho, jak se jí zamane.

Hlasování bez problémů, pochybnosti zůstávají

Pohled do sálu Federálního shromáždění není povzbuzující: je tu příliš mnoho gogolovských postaviček připomínajících v nejlepším případě éru normalizace. Většina občanů ČR a především Pražanů (kteří dali 70% hlasů reformním stranám) se s novým federálním parlamentem bude identifikovat jenom těžko. Navíc - přestože první hlasování proběhla nezvykle hladce - zůstávají pochybnosti. Co když začne HZDS couvat ze svých…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte