Nedotčený Saddám

Jaderná hrozba na Blízkém východě

Třiadvacátý červen je den izraelských parlamentních voleb. Ve vzduchu však nepanuje předvolební nálada, lidé na ulici se nijak hluboce nezajímají o to, převezmou-li řízení státu labouristé Jicchaka Rabina, nebo zda sestaví kabinet opět blok Likud v čele s Jicchakem Šamirem. Zajímá je především způsob, jak ukončit intifádu a jak zabránit čím dál rychlejšímu vyzbrojování Sýrie, Iráku a Íránu, a to i zbraněmi hromadného ničení.Blahosklonné, přesněji řečeno naivní představy západního světa, že s rozpadem sovětského impéria a změnami v jeho satelitech nastala nová éra, představují velké nebezpečí pro celý svět. V euforii po vítězné válce v Zálivu si prezident Bush namlouval, že jeho „nové uspořádání“ dokáže na velmi labilním Blízkém východě zastavit závody ve zbrojení, zejména zamezit pokusům získat jadernou bombu. Skutečnost je však jiná.

Silně děravé embargo

Rozhodnutím prezidenta Bushe neodstranit Saddáma se Irák stal časovanou bombou pro Republikánskou stranu. Její nepříjemný tikot je také slyšet v Bushově volební kampani. Dnes se mu vytýká i to, že v kritické době irácko-íránské války osobně poslal strategicky důležité vojenské informace Saddámovi, vytýká se mu, že nejmodernější zbraně v hodnotě stovek miliónů dolarů, prodané Saúdské Arábii, dopravila tato „přátelská“ země nedávno do Iráku a do Sýrie. James Baker vypovídal v polovině května před americkým Senátem, že se to nedělo s…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte