Budoucnost FMV

Řada úředníků federálního ministerstva vnitra se domnívá, že jejich úřad jako orgán státní moci definitivně končí. Poněkud jiný názor má ministr Ján Langoš: „Ministerstvo bude existovat dál. Podoba budoucího státního útvaru na to nebude mít vliv.“ Podívejme se tedy na obě alternativy.

Rozpad státu nebo "volnější společenství

"1. Archívy, spisovny a registratury.Podle mezinárodních smluv zůstávají archívy v majetku státu, na jehož území jsou uloženy. Na Slovensko by nebyl předán ani jeden dokument. Pokud jde např. o registr svazků StB - nepatří mezi archívní materiály a jeho část Slovensku náleží. Podle odborníků z FMV by však byla předána do Bratislavy až po skončení případných migračních vln mezi oběma státy.2. Federální kriminální policie. Na Slovensku by samozřejmě zůstaly krajské úřadovny. Centrální orgány sídlí především v Praze - většina zaměstnanců by asi přešla pod české ministerstvo vnitra. Problém by nastal v souvislosti se smlouvami s Interpolem a dvoustrannými dohodami s řadou evropských i zámořských policejních úřadů. Zřejmě bychom se bez nich museli nějakou dobu obejít a riskovat další růst kriminality, především v oblasti drog.3. Jednotka rychlého zásahu.Formálně by zanikla - podle policejních odborníků by vzhledem ke své dislokaci v Praze byla rovněž převedena pod české ministerstvo vnitra. I v tomto případě by bylo nutné obnovit mezinárodní smlouvy s obdobnými zahraničními organizacemi.4. Počítačový informační…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2877

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte