Odškodné pro estébáky

Chyby ve výpovědích stály FMV třicet miliónů

Z federálního ministerstva vnitra bylo během posledních dvou let propuštěno asi 3.500 bývalých příslušníků Státní bezpečnosti. Tento fakt zařadil první náměstek ministra Jan Ruml na čtvrteční tiskové konferenci mezi úspěchy, které se resortu podařilo dosáhnout.J. Ruml má pravdu. Úspěch to je. Bohužel má drobnou, ale drahou vadu na kráse. Při propouštění docházelo k formálním omylům, za které ministerstvo zaplatí letos asi třicet miliónů korun. Každému z estébáků, jimž byla dána právně vadná výpověď, doplácí ministerstvo minimálně sto tisíc korun - a některým mnohem víc. Docela slušná náplast za „diskriminaci“, o které bývalí příslušníci StB tak často hovoří.

Propuštěni na třetí pokus

Všechno to začalo v podstatě za ministérské éry Richarda Sachra. Ten dal výpověď několika stovkám zaměstnanců ministerstva, aniž by pro ni měl právní podklady. Výpověď se týkala těch estébáků, kteří sice prošli prověrkami, ale byli pro ministerstvo nadále nepotřební. Bylo je možné propustit pouze na základě reorganizace resortu, schválené federální vládou. A to se nestalo.Ministr Ján Langoš musel tyto lidi opět přijmout. Podal návrh na reorganizaci, federální vláda ho schválila a estébáci byli opět propuštěni. Jenže někteří bývalí náčelníci Krajských správ policie, kteří výpovědi připravovali, se při formulaci dopustili chyb a několik desítek estébáků se odvolalo. Soud rozhodl, že byli…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2878

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte